تبلیغات
مهتاب موعود - بیم و امید در خطبه ی غدیر!
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            فروغ مهتاب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب منامام‌ خمینی‌(ع‌) پس‌ از شكستن‌ سد، دروازه‌های‌ حكمت‌ و معنویت‌ قرآن‌ را به‌سراسر جهان‌ گشود و همچون‌ خورشید فروزان‌ و ماه‌ درخشان‌ در آسمان‌ دین‌، پرده‌ ازحقایق‌ قرآن‌ و ‌ كلمات‌ ائمه‌ اطهار(ع‌) برداشت‌ و دنیای‌ قرن‌ بیست‌ و یكم‌ را به‌دانشگاهی‌ بس‌ شگرف‌ در فراگیری‌ الفبای‌ زبان‌ عرفان‌ علوی‌ تبدیل‌ كرد و همچنین‌ ابواب‌كرامت‌ و اسرار قدرتهای‌ خارق‌العاده درونی‌ را به‌ روی‌ انسان های‌ این‌ عصر، بالاخص‌مشتاقان‌ فتوت‌ و جوانمردی‌ خویش،‌ باز نمود. استاد یعقوب قمری شریف آبادی
نظر شما در مورد وبلاگ من چیست؟

برچسبها
خطبه ی غدیر یکی از معتبرترین و پرمحتواترین منابع اصیل اسلامی است که مبانی اصیل اعتقادی را به صورت یک دوره ی فشرده مطرح می نماید؛ اصول خداشناسی و توحید، نبوت، امامت و حتی مباحث معاد و زندگی اخروی. در واقع این خطبه خود درسنامه ی کاملی از همه ی اعتقادات اسلامی است که به صورت مستدل و موثق از زبان پیامبر اسلام (ص) برای همیشه ی تاریخ بیان گردیده است. در سلسله ی مقالاتی می کوشیم برخی از نکات اعتقادی را در ابعاد گوناگون همچون نمی از اقیانوس معارف الهی ارزانی شما دوستان عزیز نماییم. باشد که به فضل عید بزرگ اسلام از پیروان واقعی امیرالمؤمنین علی (ع) باشیم. إن شاءالله توحید و خداشناسی در خطبه ی غدیر:

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که پیامبر اکرم (ص) در این خطبه به عالی ترین مضامین خداشناسی و توحید اشاره نموده است؛ مفاهیم بلندی که حتی امروز نیز بندرت با همه ی رشد در کسب کمالات و معارف از درک صحیح و عمیق آنها قاصر است. بیان صفات و اعماء الهی در نهایت شگفتی و زیبایی هنری است که به خوبی در تابلوی غدیر خود را نشان می دهد.

خدایی که تنها او شایسته ی ستایش
است، پروردگاری که در عظمت یکتا و در وحدانیّت بی همتاست، سلطنت او با عظمت و در اداره ی امور خلایق مقتدر و به همه ی مخلوقات دانا و در همه جا حاضر و ناظر و قدرت او بر همه موجودات غالب است؛ الحمدالله الذی علا فی توحّده و دنی فی تفرّده و جلّ فی سلطانه و عظم فی ارکانه و احاط بکل شیء علماً و هو فی مکانه و قهر جمیع الخلق بقدرته و برهانه. شاید بتوان گفت مجموعه صفاتی که رسول اکرم (ص) از خداوند متعال در این خطبه ی شریف به بیان آنها می پردازند، آینه ی صاف و روشنی از پروردگار به دست می دهد که بنده بداند با چه خدایی روبه رو است! خدایی که در مواجه با او همچون بنی رحمت باید گفت که با علاقه بندگی و اطاعت او را می نماییم و از عذاب او می ترسیم. زیرا او خدایی است که از عذاب او هیچ کس ایمنی ندارد و جور و ستم بر هیچ کس نخواهد فرمود: رغبه فی طاعته و خوفاً من عقوبته لأنّه الله الذی لایؤمن مکره و لایخاف جوره.


دو اکسیر متناقض!

به راستی ترس و امید، بیم و آرزو دو کفه ی ترازوی وجود ما هستند. همان قدر که مطمئنیم خداوند به بندگان خود جور و ستم روا نمی دارد باید بدانیم که از عذاب گناهانمان ایمنی نخواهیم داشت و همان قدر که
از عذاب او هراسانیم به رحمت و لطف بی منتهای کرمش امیدواریم! خوف و رجا دو اکسیر متناقضی که وجودمان را طلا می کند. امیدواری به رحمت او و خوف از گناهان و عقوبت آن ها. هرگاه انسان در تعادل میان امیدواری و هراسان بودن باشد جا پای قدمهای نبی خود گذارده و می تواند ضامنی برای عملکرد خود داشته باشد و اما اگر از هر طرف پایش لغزید و خوفش زیاد شد بدون امیدواری به فضل و احسان پروردگار، در آن صورت یأس و نومیدی جای خود را به امیدواری می دهد و بر اساس آموزه های قرآنی یأس از رحمت خداوند از کارهای شیطان است و "ولا تیئسوا من الرّوح الله." و اگر از آن طرف دیگر، آن قدر آدمی به رحمت خدا امید بست که نافرمانی هایش در محضر الهی را فراموش کرد، فراموش کرد حریم الهی را شکسته و در محضر کسی گناه کرده است که بزرگوار و با کرامت است اما منتقم و خیرالماکرین! در این صورت غرور و تکبر شیطانی آدمی را فرا گرفته است و او را از مسیر مستقیم و صراط واقعی دور می سازد.


خوف و رجا، هر دو به جا!


بر این اساس آموزه ی قرآنی و الهی آن است که انسان بکوشد در عین خائف و هراسان بودن از هیبت الهی، به او امیدوار باشد و رحمت و فضل او را دست کم
نگیرد!

خطبه ی غدیر به خوبی این مطلب را توضیح می دهد: کریم حلیم دو اناه، قد وسع کلّ شیء رحمته و منّ علیهم بنعمه، لایعجّل بانتقامه و لایبادر إلیهم بما استحقّوا من عذابه .... و أشهد أنّه الذی تواضع کلّ شیء لقدرته و خضع کلّ شیء لهیبته ... قاصم کلّ جبّار عنید و مهلک کلّ شیطان قرید؛ بخشنده و بردبار و غفور است، رحمت او همه چیز را فرا گرفته و بندگان را به آفرینش نعمتها منّت نهاده است. به انتقام متمرّدین شتاب نمی فرماید و گنه کاران و ستمکاران را به زودی به عقوبت نمی گیرد و ... شهادت می دهم که هر موجودی در پیشگاه باعظمت او متواضع و فروتن است و هر چیزی در برابر هیبت و قدرتش حقیر و ناچیز است ... او قهّاری است که هر طاغی سرکش را از پای در می آورد و هر شیطان متمرّد را هلاک می گرداند.


وصف او را کس نتواند!


نبی رحمت و مهربانی در آغاز خطبه ی غدیر در بیاناتی مفصّل به بیان صفات و اسماء الهی پرداختند و مهمترین کلید طلایی را بدست ما دادند: رمز خوف و رجاء و البته خود پیامبر عظیم الشأن اظهار فرمودند که کسی نمی تواند او را وصف نماید و به اسرار آفرینش او از پنهان و آشکارا راه یابد مگر آنکه خود پروردگار، او
را راهنمایی فرماید: لایلحق احد وصفه من معانیه و لایجد احد کیف هو من سر و علانیه إلا بما دلّ عزّوجلّ علی نفسه. و چه کسی است که نداند رسول مهربانی همان کسی است که خداوند او را به اسرار توحید و خداشناسی از جمله، راهنمایی و هدایت فرموده است! پس اگر بگوییم خطبه ی غدیر در ابتدا توحید و خداشناسی را می آموزد بی راه نرفته ایم!


پایان سخن ...


برخلاف تصور که تنها خطبه ی غدیر به موضوع امامت می پردازد باید دانست که در این خطبه نبی گرامی اسلام یک دوره ی کامل از مبانی و اصول اعتقادی اسلام از توحید و نبوت و امامت و حتی معاد بیان می دارد که به طور فشرده کلیه ی اعتقادات اسلامی را به بهترین وجه و بهترین صورت عرضه نموده است و مسلمان واقعی کسی است که اعتقادات خود را از پیامبر (ص) دریافت دارد!

منابع و مآخذ

1-خطبه غدیر- ناشر انتشارات پیام مهدی (عج)- گردآورنده: رکنی، قم، 1380

2-مفاتیح الجنان- شیخ عباس قمی

منبع سایت: تبیان
نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
          
جمعه 12 آبان 1391
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:04
Excellent goods from you, man. I have understand your
stuff previous to and you are just too excellent.
I actually like what you have acquired here, really like what
you are stating and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
I cant wait to read far more from you. This is really
a tremendous site.
یکشنبه 21 آبان 1391 22:31
امام حسین علیه السلام:

اِنّ اَعفَی النّاسِ مَن عَفا عِندَقُدرَتِهِِ
بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
..............................................................................

سپاس ازحضور صمیمانه شما.
شنبه 20 آبان 1391 18:54
قابل توجه دستگاه های امنیتی، فرهنگی، علما، دانشجویان و در یک کلمه
عاشقان حسین علیه السلام
توطئه دشمن برای ایام مُحرم + تصاویر
برای اطلاع از جزییات به آدرس

http://nasim110.mihanblog.com
در ضمن برای انجام بهتر وطیفه خادمی عزاداران مولا با نظرات و پیشنهادات خود ما رایاری کنید
پنجشنبه 18 آبان 1391 11:37
پناه بردن به نزدیکان و عزیزان در سختی ها باعث آرامش خاطر انسان و تحمل آسانتر مصیبت و سختی می شود. مخصوصا اگر بدانیم که او می تواند ما را از آن ناراحتی و سختی بیرون آورد.
اما در روز قیامت سختی ها و گرفتاری های انسان آنقدر زیاد است که انسان حتی از نزدیکترین عزیزانش نیز فرار می کند. در آن روز پر اضطراب رحمت خداوند تنها جای امنی است که می شود به آن پناه برد و به آرامش دست یافت.اما چه کسانی می توانند در آن روز به رحمت اللهی پناه برند؟ امام سجاد علیه السلام می فرماید:
سه خصلت در هر مومنی باشد در روز قیامت در سایه رحمت الهی می باشد و از سختی های محشر در امان است؛
برای ادامه مطلب به آدرس:
http://serat.mihanblog.com/post/190
مراجعه و با نظرات سازنده خود ما را در ارائه مطالب بهتر یاری کنید
یکشنبه 14 آبان 1391 20:06
تصور کنید امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کرده و به نیروهایش دستور آماده باش صادر فرموده است. تمام سربازان بی درنگ برای جان فشانی و امتثال امر مولا به سوی محل تجمع و قرارگاه عاشقان شتافته و گرد وجود نازنینش حلقه زده و منتظر اوامرش هستند. اما برای...
برای خواندن ادامه مطلب به آدرس
http://serat.mihanblog.com/post/189
مراجعه نموده و با نظرات سازنده خود ما را در ارائه مطالب مفیدتر یاری کنید
یکشنبه 14 آبان 1391 09:22
سلام خوبی وب بسیار مفیدی داری موفق باشی
اما من هم پستهای خوبی دارم برا اطلاعات عمومی خوندنشون خالی از لطف نیست
شنبه 13 آبان 1391 19:39
یا علی تا با علی یک نقطه کم دارد ولی

یا علی گفتن کجا و با علی بودن کجا
عید بر دوستان عرصه وب مبارك.
شنبه 13 آبان 1391 10:20
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابی طالب ع
جمعه 12 آبان 1391 22:35
یا علی گفتیم و عشق آغاز شد
عیدتان مبارک
جمعه 12 آبان 1391 19:48
همه ما به پیامبری مبعوث شده ایم. این تکلیف پرفضیلت، بزرگ و سنگین بر دوش یکایک ما نهاده شده است. این وظیفه الهی را پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله بر دوش ما نهاد. اما کی و کجا به پیامبری برگزیده شده ایم و چه پیامی بر عهده ما نهاده شده که برسانیم؟
برای اطلاع بیشتر به آدرس
http://serat.mihanblog.com/post/188
مراجعه بفرمایید.
در ضمن برای تقدیم مطالب به روزتر و مفیدتر ما را با
نظرات سازنده خود مهمان نمایید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد کل پست ها :