تبلیغات
مهتاب موعود - ابراهیم یک شخصیت جهانی!!
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            فروغ مهتاب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب منامام‌ خمینی‌(ع‌) پس‌ از شكستن‌ سد، دروازه‌های‌ حكمت‌ و معنویت‌ قرآن‌ را به‌سراسر جهان‌ گشود و همچون‌ خورشید فروزان‌ و ماه‌ درخشان‌ در آسمان‌ دین‌، پرده‌ ازحقایق‌ قرآن‌ و ‌ كلمات‌ ائمه‌ اطهار(ع‌) برداشت‌ و دنیای‌ قرن‌ بیست‌ و یكم‌ را به‌دانشگاهی‌ بس‌ شگرف‌ در فراگیری‌ الفبای‌ زبان‌ عرفان‌ علوی‌ تبدیل‌ كرد و همچنین‌ ابواب‌كرامت‌ و اسرار قدرتهای‌ خارق‌العاده درونی‌ را به‌ روی‌ انسان های‌ این‌ عصر، بالاخص‌مشتاقان‌ فتوت‌ و جوانمردی‌ خویش،‌ باز نمود. استاد یعقوب قمری شریف آبادی
نظر شما در مورد وبلاگ من چیست؟

برچسبها

خداوند جسم نیست تا نیازمند خانه باشد. كلمه‏ى «بَیْتِیَ» در این آیه همانند «شهر الله» درباره ماه رمضان است كه به منظور كرامت بخشیدن به مكان یا زمانى خاصّ، خداوند آن را به خود منسوب مى‏كند. و در عظمت كعبه همین بس كه گاهى مى‏فرماید: «بَیْتِیَ» خانه من.


حضرت ابراهیم

وَ إِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَةً لِلنَّاسِ وَ أَمْناً وَ اتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهِیمَ مُصَلًّى وَ عَهِدْنا إِلى‏ إِبْراهِیمَ وَ إِسْماعِیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ وَ الْعاكِفِینَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ (125بقره)

و (به یادآور) هنگامى كه خانه (ى كعبه) را محل رجوع و اجتماع و مركز امن براى مردم قرار دادیم (و گفتیم:) از مقام ابراهیم، جایگاهى براى نماز انتخاب كنید و به ابراهیم و اسماعیل تكلیف كردیم كه خانه مرا براى طواف كنندگان و معتكفان و راكعان و ساجدان، پاك و پاكیزه كنید.

بعد از اشاره به مقام والاى ابراهیم علیه السلام در آیه‏ى گذشته، به یادگار او یعنى كعبه اشاره نموده و مى‏فرماید: كعبه را براى مردم «مَثابَةً» قرار دادیم. كلمه «مَثابَةً» از ریشه «ثُوِّبَ» به معناى بازگشت به حالت اوّل است. كعبه محلّ بازگشت و میعادگاه همه مردم است، میعادگاهى امن و مقدّس.

مقام ابراهیم جایگاهى است با فاصله تقریبى 13 متر از كعبه، كه بر حاجیان لازم است بعد از طواف خانه خدا، پشت آن دو ركعت نماز بگزارند و در آنجا سنگى قرار دارد كه حضرت ابراهیم براى بالا بردن دیوارهاى كعبه، بر روى آن ایستاده است و آن سنگ فعلًا در محفظه‏اى نگهدارى مى‏شود.

مراد از «عهد» در این آیه دستور الهى است. «عَهِدْنا» یعنى دستور دادیم.

خداوند جسم نیست تا نیازمند خانه باشد. كلمه‏ى «بَیْتِیَ» در این آیه همانند «شهر الله» درباره ماه رمضان است كه به منظور كرامت بخشیدن به مكان یا زمانى خاصّ، خداوند آن را به خود منسوب مى‏كند. و در عظمت كعبه همین بس كه گاهى مى‏فرماید: «بَیْتِیَ» خانه من. گاهى مى‏فرماید:َربَّ هذَا الْبَیْتِ» خداى این خانه.

 

اثرات اجتماعى و تربیتى این پناهگاه امن‏

طبق آیه فوق، خانه خدا (خانه كعبه) از طرف پروردگار به عنوان یك پناهگاه و كانون امن و امان اعلام شده و مى‏دانیم در اسلام مقررات شدیدى براى اجتناب از هر گونه نزاع و كشمكش و جنگ و خونریزى در این سرزمین مقدس وضع شده است، بطورى كه نه تنها افراد انسان در هر قشر و گروه و در هر گونه شرائط باید در آنجا در امنیت باشند بلكه حیوانات و پرندگان نیز در آنجا در امن و امان بسر مى‏برند و هیچكس حق ندارد مزاحم آنها شود.

كسى كه در راه خداوند حاضر شود خود و همسر و فرزندش را تسلیم نماید، باید تمام سرها در جاى پاى او براى خداوند به خاك برسد. «مُصَلًّى»

در جهانى كه همیشه نزاع و كشمكش در آن وجود دارد، بودن چنین مركزى در آن مى‏تواند اثر عمیق مخصوصى براى حل مشكلات مردم از خود نشان دهد، زیرا امن بودن این منطقه سبب مى‏شود كه مردم با تمام اختلافاتى كه دارند در جوار آن در كنار هم بنشینند، و به مذاكره بپردازند، و به این ترتیب یكى از مهمترین مشكلات كه معمولا براى فتح باب مذاكرات براى رفع خصومتها و نزاعها وجود دارد حل مى‏شود.   

چون بسیار مى‏شود كه طرفین نزاع، یا دولت هاى متخاصم جهان مایلند رفع خصومت كنند و براى این منظور به مذاكره بنشینند، اما مكانى كه براى هر دو طرف مقدس و محترم و به عنوان مركز امن و امان شناخته شده باشد پیدا نمى‏كنند ولى در اسلام این پیش‏بینى شده است و مكه به عنوان چنین مركزى اعلام گردید.

هم اكنون تمام مسلمانان جهان كه متاسفانه گرفتار كشمكشها و اختلافات مرگبارى هستند مى‏توانند با استفاده از قداست و امنیت این سرزمین باب مذاكرات را بگشایند و از معنویت این مكان مقدس كه نورانیت و روحانیت خاصى در دلها ایجاد مى‏كند به رفع اختلافات خود بپردازند .

مقام ابراهیم جایگاهى است با فاصله تقریبى 13 متر از كعبه، كه بر حاجیان لازم است بعد از طواف خانه خدا، پشت آن دو ركعت نماز بگزارند و در آنجا سنگى قرار دارد كه حضرت ابراهیم براى بالا بردن دیوارهاى كعبه، بر روى آن ایستاده است و آن سنگ فعلًا در محفظه‏اى نگهدارى مى‏شود

پیام‏های آیه:

1ـ شخصیّت حضرت ابراهیم، شخصیّتى جهانى است. در آیه قبل، ابراهیم را امام براى همه‏ى مردم قرار داد و در این آیه كعبه را میعادگاه همه مردم قرار داده است. «جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَةً لِلنَّاسِ»

2ـ جامعه نیازمند امام و امنیّت است. در آیه‏ى قبل فرمود: «إِنِّی جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً» و در این آیه مى‏فرماید: «وَ إِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَةً لِلنَّاسِ وَ أَمْناً»

3ـ كسى كه در راه خداوند حاضر شود خود و همسر و فرزندش را تسلیم نماید، باید تمام سرها در جاى پاى او براى خداوند به خاك برسد. «مُصَلًّى» ( مضمون حدیثى كه در تفسیر نور الثقلین، ج 1 ص 122، آمده است.)

4ـ چون خانه از خداست «بَیْتِیَ» خادم آن نیز باید از اولیاى او باشد. «طَهِّرا بَیْتِیَ»

5ـ زائران بیت اللّه را همین كرامت بس كه ابراهیم و اسماعیل، مسئول طهارت و پاكى آن بیت براى آنها بوده‏اند. «طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفِینَ»

6ـ عبادت با طهارت، پیوند دارد. «طَهِّرا» ، «وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ»

7ـ عبادت و نماز به قدرى مهم است كه حتّى ابراهیم و اسماعیل براى انجام مراسم آن مأمور پاكسازى مى‏شوند. «طَهِّرا بَیْتِیَ» ، «الرُّكَّعِ السُّجُودِ»

8ـ مسجدِ مسلمانان باید پاكیزه و رغبت‏انگیز باشد. «طَهِّرا» ، «الرُّكَّعِ السُّجُودِ»


منابع:

تفسیر نور ج 1

تفسیر نمونه ج 1

تبیان


نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :
          
چهارشنبه 16 اسفند 1391
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:41
Yes! Finally something about games.
جمعه 25 فروردین 1396 03:31
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation;
many of us have developed some nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks,
be sure to shoot me an e-mail if interested.
چهارشنبه 16 اسفند 1391 23:50
سلام چطوری حالت خوبه
وبلاگ خیلی باحالی داری
همین جوری پیش برو که موفقیت داره بهت چشمک میزنه
حالا اگه یه موقع وقت کردی یه سری به سایت ما بزن
امکانات سایت:
دانلود آهنگ
گوش دادن ترانه به صورت آنلاین
برداشتن کد ترانه برای وبلاگ خود
=====
تبلیغات وب شما در سایت ما به مدت 45روز فقط 10 هزار تومان
برای تبلیغات با مدیر سایت یا با ایمیل زیر در تماس باشید
hamidalonez@yahoo.com
چهارشنبه 16 اسفند 1391 23:47
با سلام

لطفا در وب ما عضو شید. برای خود پروفایل ایجاد کنید و
وب خودتون رو به دیگران معرفی کنید...

منتظر هستیم...

www.user.sekoya.ir 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد کل پست ها :