تبلیغات
مهتاب موعود - سیطره جهانی با طعم فرهنگ!
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            فروغ مهتاب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب منامام‌ خمینی‌(ع‌) پس‌ از شكستن‌ سد، دروازه‌های‌ حكمت‌ و معنویت‌ قرآن‌ را به‌سراسر جهان‌ گشود و همچون‌ خورشید فروزان‌ و ماه‌ درخشان‌ در آسمان‌ دین‌، پرده‌ ازحقایق‌ قرآن‌ و ‌ كلمات‌ ائمه‌ اطهار(ع‌) برداشت‌ و دنیای‌ قرن‌ بیست‌ و یكم‌ را به‌دانشگاهی‌ بس‌ شگرف‌ در فراگیری‌ الفبای‌ زبان‌ عرفان‌ علوی‌ تبدیل‌ كرد و همچنین‌ ابواب‌كرامت‌ و اسرار قدرتهای‌ خارق‌العاده درونی‌ را به‌ روی‌ انسان های‌ این‌ عصر، بالاخص‌مشتاقان‌ فتوت‌ و جوانمردی‌ خویش،‌ باز نمود. استاد یعقوب قمری شریف آبادی
نظر شما در مورد وبلاگ من چیست؟

برچسبها
امروزه صنایع فرهنگی بخش جدیدی از صنعت موسسات اطلاع رسانی مانند رادیو، مطبوعات و سینماست که برای به نتیجه رساندن منافع صاحبان صنایع به کار می‌افتد و در نتیجه این صنایع فرهنگی باعث تولید تخدیر کننده محصولات فرهنگی، ایجاد بازارهای وسیع ‌تر تجاری و سازگاری سیاسی است.

رسانه

امروزه رسانه‌ های جمعی و وسایل ارتباطی نقش مهمی در دهکده جهانی ایفا می‌کنند، درک دنیای پیرامون و اطلاع از حوادث و رویدادها به خوبی تاثیرات وسایل ارتباط جمعی را برای ما روشن می سازد. در عصر جهانی شدن و در گذر زمان تغییر و تحولات زندگی بشر و پاسخگویی به نیازهای اساسی اندیشه‌ها و دانستنی ها، اهمیت وسایل ارتباط جمعی نمایان‌ تر می‌ شود. ظهور رسانه ‌های ارتباط جمعی و گسترش روزافزون این رسانه‌ها، ارتباطات اجتماعی را از اشکال سنتی خود متمایز نموده است. در رابطه با نحوه و میزان تاثیرات وسایل ارتباط جمعی نظریات متفاوت و گاها متضادی توسط اندیشمندان حوزه ارتباطات و رسانه در جهان ارائه شده است. نظریات انتقادی ارتباط جمعی بر نقد جایگاه و آثار اجتماعی وسایل ارتباط جمعی و پیامد‌های ارتباطی استوار است.

در دیدگاه نظریه پردازان انتقادی، تکنولوژی مدرن با ایجاد مکانیسم‌ های کنترل، اعمال سلطه بر انسان‌ها را ممکن ساخته و آن‌ها را بصورت بردگانی مدرن درآورده است. ایجاد سرگرمی‌های عمومی و تفریحات پوچ و بی معنی و ساختن یک زندگی به اصطلاح مرفه، یعنی پدیده‌هایی که در مراحل پیشین تمدن بشری برای وی امری ناشناخته و عجیب و غریب می ‌نمود، همگی در تمدن مدرن به لطف تکنولوژی، ممکن شده و از سویی دست به دست هم می‌دهند تا با تضعیف عقلانیت اصیل انسانی، وی را موجودی منفعل و هم‌ نوا با جامعه‌ ی تکنولوژیک سازند.

صنعت فرهنگ به پدیده شیء شدن فرهنگ و تبدیل شدن فرهنگ به نوعی کالای قابل مبادله در جامعه سرمایه داری اشاره دارد

"مکتب فرانکفورت" (ماکس هورکهایمر- 1930 ) در زمره ‌ی نظریات انتقادی ارتباط جمعی جای می‌گیرد، نظریات ارتباطی مکتب فرانکفورت با آرای "آدورنو" و "هورکهایمر" آغاز می ‌شود. آدورنو، رسانه‌های اجتماعی را که خود نشات گرفته از تکنولوژی مدرن هستند، در یک جریان کاملا برنامه ‌ریزی شده می‌داند که فرایند جامعه ‌پذیری افراد را رقم می ‌زند و از این طریق با تربیت کردن توده‌های رام، تحقیر شخصیت افراد، سرکوب فردیت آنان و تهی ساختن وجود آنان از هویت، سبب تداوم نظم موجود می ‌شود. از نظر مارکوزه و سایر نظریه ‌پردازان مکتب فرانکفورت، رسانه‌های اجتماعی به تجاوز به حوزه‌های خودآگاه و ناخودآگاه وجود فرد دست زده و بر جامعه اثر می‌ گذارد، دست اندازی و تجاوز تکنولوژی مدرن به حوزه خصوصی زندگی انسان‌ها، موجب از بین رفتن آزادی درونی آن‌ ها و یکدست شدن نحوه اندیشدن و نگاه کردن آنان به مسائل شده است.

در دیدگاه نظریه پردازان انتقادی، تکنولوژی مدرن با ایجاد مکانیسم‌ های کنترل، اعمال سلطه بر انسان‌ها را ممکن ساخته و آن‌ها را بصورت بردگانی مدرن درآورده است

به اعتقاد این نظریه ‌پردازان، صنایع فرهنگی بخش جدیدی از صنعت موسسات اطلاع رسانی مانند رادیو، مطبوعات و سینماست که برای به نتیجه رساندن منافع صاحبان صنایع به کار می‌افتد و در نتیجه این صنایع فرهنگی باعث تولید تخدیر کننده محصولات فرهنگی، ایجاد بازارهای وسیع ‌تر تجاری و سازگاری سیاسی است. در واقع صنعت فرهنگ به پدیده شیء شدن فرهنگ و تبدیل شدن فرهنگ به نوعی کالای قابل مبادله در جامعه سرمایه داری اشاره دارد. فرهنگ در این مفهوم تبدیل به یک صنعت می شود که هدف اصلی آن افزایش هر چه بیشتر سود به نفع صاحبان جوامع سرمایه داری می باشد.

رسانه

در این راستا نظریه پردازان مکتب فرانکفورت معتقدند صنایع فرهنگی سرمایه‌ داری، علاوه ‌بر آنکه انسان‌ های شبیه به مردگان متحرک ایجاد می‌کنند، جامعه ‌ای به‌ وجود می ‌آورند که به ‌طور خستگی ‌ناپذیر، یک توده‌ ی سرگرم شونده است و همچنین ایدئولوژی ‌های طرفدار سرمایه‌ داری را اشاعه می‌ دهند. صنعت فرهنگ، با تولید انبوه کالاهای متنوع و به‌ کمک رسانه‌ های جمعی نظیر رادیو، تلویزیون و مطبوعات، به تبلیغات گسترده ‌ای برای بازاریابی و مصرف کالا‌ها پرداخته و از این طریق به فریب اذهان و افکار عمومی مبادرت ورزیده است تا افرادی منفعل و تسلیم طلب در برابر طبقه سرمایه ‌دار حاکم به‌ وجود آورد. آدورنو می‌ گوید: "جامعه به مدد صنایع فرهنگ نمی‌گذارد که انسان‌ ها، جان دیگری جز آن چه هست برای خود متصور شوند و دیگر به زحمت می‌ توان انسان‌ ها را نسبت به این وضعیت آگاه کرد." (چهار نوع سلطه داریم 1- نظامی، 2- اقتصادی، 3-سیاسی، 4- فرهنگی، کشورهای غربی از این چهار نوع سلطه برای استعمار کشورهای دیگر استفاده می کنند. از میان انواع سلطه ها سلطه فرهنگی از همه آنها خطرناکتر است.)

بنابراین باید توجه داشت که میدان اندیشه و فرهنگ، میدان منطق و علم است، عقل باید تجلی کند، فکر باید بکار افتد، حقایق باید روشن شود تا دشمن فرهنگی مغلوب گردد. پس باید با سلاح منطق و استدلال، با سلاح تفکر و تحقیق با سلاح دانش و علم مجهز شویم. تا بتوانیم در دنیای اندیشه های متضاد و مکاتب، حق را از باطل، سره را از ناسره جدا نموده هر یک را به جای خود نشانیم و درگیر هجمه ی فرهنگی دشمنان نشویم.

منابع: گرداب / آفتاب / ویکیپدیا

نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
          
جمعه 7 تیر 1392
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:19
Hi there to every one, the contents existing at this site
are genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 21:00
This is very interesting, You're a very skilled blogger.

I've joined your feed and look forward to seeking more
of your wonderful post. Also, I've shared your web site in my
social networks!
جمعه 28 تیر 1392 13:34
یه روز یه یه نفر داشته به خودش اب یخ می ریخته. یكی می بیندش و ازش می پرسه چرا همچین می كنی؟ میگه می خوام سرما بخورم. یارو میگه چرا؟ میگه اخه یه پنی سیلین تو خونه دارم داره تاریخ مصرفش میگذره
شنبه 22 تیر 1392 14:13
________________$$$$$
_______________$$$$$__$$________$$$$$$$$
__________$$$$__$$$$___$$_____$$$$$____$$
______$$$___$$$$________$$_$$$______$$$
___$$$_$$$$______________$$_______$$$
$$$_$$$$________________$$______$$$
$$$$_________________$$$_____$$$
$$________________$$$_____$$$
$$_____________$$$_____$$$
_$$________$$$$____$$$$
__$$____$$$_____$$$$
___$$_$$$$___$$$$
____$$_____$$$$
__$$_____$$$$
$$____$$$$
$$_$$$$
$$$$$_____$$$$$___________$$$$$__________
_________$$$$$$$_________$$$$$$$_________
_________$$$$$$$_________$$$$$$$_________
__________$$$$$___________$$$$$__________
__$$$$_____________________________$$$$__
_$$$$$$___________________________$$$$$$_
__$$$$$$_________________________$$$$$$__
___$$$$$$_______________________$$$$$$___
____$$$$$$$___________________$$$$$$$____
______$$$$$$$_______________$$$$$$$______
_________$$$$$$___________$$$$$$_________
____________$$$$$$ $$$$$$$$$$$____________
______________$$$$$$$$$$$$_______________


پست جدید دارمااااااااااااااااااا نمی خواین بیاین ؟؟؟؟؟؟
پنجشنبه 20 تیر 1392 14:33
روزه یعنی نفس خود پاک کن قلب ابلیس درونت چاک کن
راه پرواز است سوی آسمان ماه گردیدن بسان عاشقان
التماس دعا
سه شنبه 18 تیر 1392 22:45
رمضان ماه عبادت فرصت بنده شدن / رمضان شوق اطاعت از گنه کنده شدن


رمضان بهار روح و به خدا پیوستن / رمضان شوکت زیبایی و زیبنده شدن . . .


فرا رسیدن ماه رمضان بر شما مبارک
جمعه 14 تیر 1392 08:04
قطاری سمت خدا میرفت ، همه مردم سوار شدند ،
وقتی به بهشت رسید همه پیاده شدند یادشان رفت مقصد خدا بود نه بهشت
چهارشنبه 12 تیر 1392 16:03
صدای آمدنت را به گوش ما برسان

زمان غیبت ما را به انتها برسان
اگر چه بهر ظهورت نکرده ام کاری

بیا و بر لب ما فرصت دعا برسان
کنار تربت زهرا به وقت نافله ات

دعای خویش به یاری این گدا برسان

نوشته ام به وصیت اگر میسر شد

بیا و مرده ما را به کربلا برسان
دوشنبه 10 تیر 1392 16:53
سلام علیكم
الهی واجعل لسانی بذكرك لهجا" تبریك متقابل بنده را بمناسبت ایام فرخنده بپذیرید..و بر خاندان معظم و منتظران حضرتش مباركباد.

الهی در دانشگاه عشق مهدوی علمدار پهندشت علم الهی باشید..امان از دلِ زینب(س) ! سلام بر راز و نیازهای غریبانه امام خامنه ای! یاد اشکهایی که وقتی در ابر دل می مانند.. بغضی می شوند که می گیرند راهِ گلویِ را ..

الهی هب لی کمال الإنقطاع إلیک و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها إلیک . . .

تاکنون بیش از 200 هزار جوان شیعه از کشورهایی چون عراق، یمن، پاکستان، لبنان، کویت، افغانستان و ...خواستار حضور در سوریه و دفاع از اماکن مقدسه و دولت بشار اسد شده اند.حضور شیعیانی از کشورهای مختلف در دفاع از اماکن مقدسه و مناطق شیعه نشین سوریه باعث موجی از گرایش مردم سوریه به سوی شیعیان شده است.

سیاستمدار اسرائیلی: زنان ایرانی را به خیابان ها بیاورید تا نتوانند فرزندانی تربیت كنند كه داوطلبانه روی مین بروند.

خانه ی دلتان تا همیشه لبریز از صفا و حسِ دلپذیرِ حضورِ خداوندی که عاشقانه دوستش داری.. از حضور نورانی شما تشكر و قدردانی می كنم، الفاتح با "2 مطلب" بروز گردیده است، محتاج دعای جمله خوبانم
یکشنبه 9 تیر 1392 19:04
سلام سلام پست جدید دارم منتظرتونمااااااااا
جمعه 7 تیر 1392 23:47
سلام دوست خوبم ممنون از لطفت شما هم با افتخار لینک شدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد کل پست ها :