تبلیغات
مهتاب موعود - چرا ولایت باید از آنِ فقیه باشد؟
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            فروغ مهتاب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب منامام‌ خمینی‌(ع‌) پس‌ از شكستن‌ سد، دروازه‌های‌ حكمت‌ و معنویت‌ قرآن‌ را به‌سراسر جهان‌ گشود و همچون‌ خورشید فروزان‌ و ماه‌ درخشان‌ در آسمان‌ دین‌، پرده‌ ازحقایق‌ قرآن‌ و ‌ كلمات‌ ائمه‌ اطهار(ع‌) برداشت‌ و دنیای‌ قرن‌ بیست‌ و یكم‌ را به‌دانشگاهی‌ بس‌ شگرف‌ در فراگیری‌ الفبای‌ زبان‌ عرفان‌ علوی‌ تبدیل‌ كرد و همچنین‌ ابواب‌كرامت‌ و اسرار قدرتهای‌ خارق‌العاده درونی‌ را به‌ روی‌ انسان های‌ این‌ عصر، بالاخص‌مشتاقان‌ فتوت‌ و جوانمردی‌ خویش،‌ باز نمود. استاد یعقوب قمری شریف آبادی
نظر شما در مورد وبلاگ من چیست؟

برچسبها

مقدمه
از زمانی که بشر زندگی جمعی را تجربه کرده است، موضوع حکومت و سیاست، به شکل های مختلف مطرح بوده و امروزه یکی از جنجالی ترین و پرطرفدارترین مباحث حوزه علوم انسانی است. براساس آیات و روایات، اسلام قوانین کلی خود را بر اصل حاکمیت الهی، حکومت خداوند و فرستادگان و تأییدشدگان درگاه الهی می داند، تشکیل حکومت، بالاصاله از آن خداوند و بالنیابه، به پیامبران و امامان معصوم تعلق دارد که در عصر غیبت، این امر به نایبان عام امام یعنی فقهای جامع الشرایط واگذار شده است. نظریه ولایت فقیه و حکومت فقها در عصر غیبت، به عنوان نظریه ای جدید در بحث جامعه شناسی سیاسی و فلسفه سیاسی در کنار نظریه های مارکسیستی و... مطرح است.
یک نظام سیاسی و اجتماعی هنگامی ویژگی اسلامی خواهد داشت که در «قانون گذاری» و«اجرا» مبتنی بر اصول و ارزش های اسلامی باشد، و این خصیصه وقتی باقی می ماند که مردم جامعه و کسانی که این نظام را می پذیرند، معتقد به عقاید اسلامی و پای بند به ارزش های اسلام باشند(1).
پس از 14 قرن از بعثت، انقلاب دیگری با سرمشق گرفتن از انقلاب الهی پیامبر اسلام در عالم پدید آمد و یک نظام اجتماعی- سیاسی نوین را مبتنی بر اصول اسلامی پی ریزی کرد. هم چنان که اولین نظام اسلامی پیامبراکرم صلی الله علیه و آله مصون از آفات نماند و طولی نکشید که گرفتار انحرافات شد، این انقلاب هم مصونیت نخواهد داشت مگر این که مردم و مسئولان آن از گذشته عبرت گرفته و برای بقای این نظام، هوشیاری و بصیرتی پایدار داشته باشند و در راه حفظ عقاید و ارزش های اسلامی، مخلصانه مقاومت کرده و از جان، مایه بگذارند.
معنای ولایت«ولایت» در لغت به معنای حکومت کردن، فرمانروایی، پادشاهی و نیز به معنی دوستداری، قرابت، خویشی(2) و ولی فقیه در اصطلاح فقیه سیاسی اسلام، یعنی کسی که برای تفسیر، تبیین و اجرای شریعت اسلامی حق سرپرستی دارد؛ به عبارت دیگر ولی فقیه، شخصی است که عالمِ به سیاست های دینی و برقرارکننده عدالت اجتماعی در میان مردم باشد. طبق روایات، ورثه پیامبران و جانشین پیامبر خدا صلی الله علیه و آله هم چون پیامبر بنی اسرائیل بوده، بهترین خلق خدا بعد از ائمه اطهار علیهم السلام است. مجاری امور و احکام و دستورات، به دست او بوده و حاکم بر پادشاهان است.(3)

پیشینه تاریخی بحث

اعتقاد به ولایت فقیه نه تنها مسأله ای مستحدث و جدید نیست، بلکه از شروع عصر غیبت کبری و حتی از زمان پیامبراکرم صلی الله علیه و آله تا به امروز مورد بحث و نظر بوده است. به طور کلی مسلمان ها از صدر اسلام با دو مسأله اساسی رو به رو بوده اند؛ یکی حضور نداشتن پیامبر در بسیاری از شهرها و دیگری نیاز مبرم به احکام و دستورهای سیاسی و فردی، که این نیاز به فقها در دوران امامان معصوم نیز احساس شده است.(4)
شاید مهم ترین عامل ناشناخته ماندن اصل ولایت فقیه، انزوای مذهب تشیع از ورود به صحنه سیاست و تشکیل یک حکومت الهی، اسلامی و واقعی بوده است. در نتیجه، مبانی علمی و عقیدتی این نظام حیات بخش، تنها در کتاب های استدلالی و دروس حوزوی، آن هم به طور مختصر مطرح شده است.(5)
مسأله ولایت فقیه در تاریخ فقه شیعه اطوار و ادوار مختلفی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند:
دوره اول: در کتاب های قدمای شیعه مانند شیخ مفید، شیخ طوسی، سلار، و نظایر آن ها و در کتب متأخرین مانند محقق، علامه، شهیداول و دوم به مسأله ولایت فقیه به صورت یک بحث مستقل و مستدل اشاره ای نشده و به طور سربسته و اجمالی به آن پرداخته شده است.
دوره دوم: در این دوره، مسأله ولایت فقیه در کتاب های شیعه به طور مستقل و با استناد به اخبار و ادله طرح شده است که از آن جمله است:
1. مرحوم نراقی یک بحث مستقل به ولایت فقیه اختصاص داده است و می گوید: هر آنچه را که برای پیغمبر و امامی که آن ها سلاطین مردم و حصون اسلام می باشند، در آن ولایت هست پس برای فقیه نیز ولایت در آن موارد وجود دارد، مگر آن که دلیلی چون اجماع یا نص یا دلیل دیگری موردی خاص را از آن خارج ساخته باشد.
2. صاحب جواهرالکلام در ابواب مختلف فقه که با مسأله حکومت در ارتباط است، ولایت فقیه را به شکل وسیع و گسترده اش اثبات می کند و تعبیرش آن است که منکر ولایت فقیه، بوی فقه استشمام ننموده است.
دوره سوم: بحث ولایت فقیه از زمانی شروع می شود که امام خمینی(ره) این بحث را به سبک جدید و تازه ای در نجف اشرف هنگامی که بحث مکاسب ایشان به مباحث ولایت رسید، مطرح کردند و از این تاریخ به بعد، فضلا و دانشمندان در گوشه و کنار، آن را با دیدگاه های سیاسی و اجتماعی تعقیب نمودند.(6)

ضرورت ولایت فقیه

برای اثبات ضروری ولایت فقیه ادله عقلی و نقلی بسیاری آمده است:

دلیل عقلی محض بر ولایت فقیه

برای حیات اجتماعی انسان و نیز کمال فردی و معنوی او نیازمند قانون الهی در ابعاد فردی و اجتماعی هستیم؛ قانونی که مصون و محفوظ از ضعف و نقص و خطا باشد. از سوی دیگر، برای تحقق و اجرای آن قانون کامل، به حکومت دینی و حاکمی عالم و عادل نیازمندیم. حیات انسانی در بعد فردی و اجتماعی اش، بدون این دو و یا یکی از این دو محقق نمی شود و فقدان آن، در بعد اجتماعی سبب هرج و مرج و فساد و تباهی جامعه می شود که هیچ انسان خردمندی به آن راضی نیست. این برهان که دلیل عقلی است و مختص به سرزمین یا زمان خاصی نیست، هم شامل زمان انبیا علیهم السلام می شود که نتیجه اش ضرورت نبوت است و هم شامل زمان پس از نبوت رسول خاتم است که ضرورت امامت را نتیجه می دهد، و هم ناظر بر عصر غیبت امام معصوم است که حاصلش،‌ ضرورت ولایت فقیه است.
کسی که در عصر غیبت، ‌از سوی خداوند، ولایت را برعهده دارد، باید دارای چند ویژگی خاص باشد که این ویژگی ها از خصوصیت های پیامبران و امامان سرچشمه می گیرد و پرتویی از صفات متعالی آنان است.
ویژگی اول: شناخت قانون الهی، چرا که اگر قانون شناخته نشود، اجرایش ناممکن است.
ویژگی دوم: استعداد و توانایی تشکیل حکومت برای تحقق قوانین فردی و اجتماعی اسلام.
ویژگی سوم: امانت داری و عدالت در اجرای دستورهای اسلام و رعایت حقوق انسانی و دینی افراد جامعه.
به دلیل همین سه ویژگی، ضروری است که نیابت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و ولایت جامعه در عصر غیبت از سوی خداوند، برعهده فقیهان جامع الشرایط باشد.(7)

دلیل نقلی

ادله نقلی برای اثبات ولایت فقیه، عبارت از روایاتی است که دلالت بر ارجاع مردم به فقها برای رفع نیازهای حکومتی(به ویژه مسایل قضایی و اختلافات حقوقی) دارد و یا فقها را به عنوان « امنا» یا «خلفا»یا « وارثان» پیامبران و کسانی که مجاری امور به دست ایشان است، معرفی کرده است.

1. توقیع شریف

روایتی را که در بین فقها به توقیع شریف مشهور است، عالم بزرگ شیعه، ‌شیخ صدوق در کتاب اکمال الدین آورده است. این توقیع، پاسخی است که حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در پاسخ نامه اسحاق بن یعقوب مرقوم داشته اند. او در این نامه سؤالاتی را به محضر شریف آن حضرت ارسال داشته که از جمله آن ها این پرسش است: درباره «حوادث واقعه» که در زمان غیبت پیش خواهد آمد وظیفه ما چیست؟ آن حضرت می فرماید:« و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله علیهم؛ و اما رخدادهایی که پیش می آید پس به راویان حدیث مراجعه کنید زیرا آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدا بر آن ها هستم».
در توضیح عبارت حوادث واقعه که در متن توقیع شریف آمده، باید گفت بسیار بعید است که منظور اسحاق بن یعقوب از آن، احکام شرعی و مسایلی باشد که امروزه معمولاً در رساله های عملیه نوشته می شود؛ چرا که اولاً: برای شیعیان معلوم بوده که در این گونه مسایل باید به علمای دین و کسانی که با اخبار و روایات ائمه و پیامبران آشنایی دارند، مراجعه کنند و نیازی به سؤال نداشته است. در زمان حضور ائمه علیهم السلام نیز به علت مشکلاتی نظیر دوری مسافت و امثال آن، امامان شیعه مردم را درباره مسایل شرعی به افرادی نظیر یونس بن عبدالرحمن و زکریا بن آدم ارجاع می دادند. هم چنین هر چهار نفر نواب اربعه در زمان غیبت صغری از فقها و علمای دین بوده اند که این امر گواه روشنی بر این مطلب است. این مسأله برای شیعه امر تازه ای نبوده که بخواهد درباره آن سوال بپرسد. درباره «راویان حدیث» نیز ممکن است بگویند منظور از راویان حدیث هرکسی است که مثلاً کتاب اصول کافی یا وسایل الشیعه یا هر کتاب دیگری در بردارد و احادیث و روایات آن را برای مردم بخواند و نقل کند، اما با اندکی دقت و توجه معلوم می شود که این تصور نادرست است.
زیرا کسی که در زمان ما می خواهد از قول پیامبر صلی الله علیه و آله یا سایر ائمه علیهم السلام حدیث و روایتی نقل کند، باید به طریقی احراز کرده باشد که این حدیث واقعاً از پیامبر صلی الله علیه و آله یا ائمه است، در غیر این صورت، حق ندارد و نمی تواند بگوید معصوم چنین فرموده و نباید آن را به معصوم نسبت دهد، که چنین نسبتی از مصادیق کذب و افترای بر پیامبر و امامان معصوم خواهد بود و گناهی بزرگ است. به عبارت دقیق تر، اگر کسی بخواهد حدیثی را از پیامبر یا امامی نقل کند حتماً باید براساس یک حجت شرعی معتبر آن را به معصوم نسبت دهد و روشن است که این گونه نقل حدیث کردن نیازمند تخصص است و تخصص آن نیز مربوط به علم پزشکی یا مهندسی یا کامپیوتر و سایر علوم نیست، بلکه مربوط به علم رجال است که «فقیه» از چنین تخصصی برخوردار است؛ بنابراین مقصود از راویان حدیث در واقع فقها و علمای دین هستند.
با توجه به توضیحی که درباره دو اصطلاح «حوادث واقعه» و «روات حدیث» داده شد، معنای توقیع شریف این خواهد بود که امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فرموده اند: درباره مسایل و مشکلات و رخدادهای اجتماعی که در زمان غیبت من در جامعه اسلامی پیش می آید به فقها و علمای دین مراجعه کنید زیرا آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدا بر آنان هستم؛ و دلالت چنین جمله ای بر ولایت فقیه در زمان غیبت بسیار روشن و واضح است(8).

2. مقبوله عمربن حنظله

روایت دیگری که می توان در اثبات ولایت فقیه به آن استناد کرد، حدیثی است که به مقبوله « عمربن حنظله» مشهور است. در این حدیث، امام صادق علیه السلام در بیان تکلیف مردم در حل اختلافات و رجوع به یک مرجع صلاحیت دار که حاکم بر مسلمین باشد چنین می فرماید:
«هرکسی از شما که راوی حدیث ما باشد و در حلال و حرام ما بنگرد و صاحب نظر باشد و احکام ما را بشناسد او را به عنوان داور بپذیرید. همانا من او را حاکم بر شما قرار داده ام. پس هرگاه حکمی کرد و از او قبول نکردند، حکم خدا را سبک شمرده اند و ما را رد کرده اند و آن کس که ما را رد کند، خدا را رد کرده و رد کردن خدا در حد شرک به خدای متعال است.»(9)

نتیجه

قطعاً اسلام برای زعامت و تشکیل حکومت، برنامه و دستور دارد. پیامبراکرم صلی الله علیه و آله در طول نبوت خود پایه های اصلی حکومت اسلامی را بنا نهادند، چرا که قوانین الهی جز در سایه حکومت الهی قابل اجرا نیست؛ بنابراین در هر زمانی که امام معصوم در بین مومنین حاضر باشد، اطاعت از او و نایب او بر هر مسلمانی واجب است و در زمان غیبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف این حکومت از آن کسانی خواهد بود که دارای صفاتی هم چون علم، تقوا، زیرکی، مدیر و مدبر بودن، آگاهی از اوضاع زمان و... باشند. در حال حاضر نیز این مهم برعهده فقیه جامع الشرایطی است که دارای این خصوصیات است.

پی نوشت ها :

1. مصباح یزدی، 1389، ص 11.
2. عمید، 1374، ص 2466.
3. علی بابایی، 1365، ص 602.
4.جهان بزرگی، شماره 5 و 6، ص 92.
5. رجالی تهرانی، 1389، ص 101.
6.طاهری خرم آبادی، 1389، ص 249.
7. جوادی آملی،‌1378، ص 151.
8. مصباح یزدی، 1389، ص 69.
9. کلینی، 1379، ص 196.

منبع: نشریه طرح ولایت، شماره 5.
نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :
          
شنبه 23 شهریور 1392
یکشنبه 2 تیر 1398 16:00

Thanks a lot! Very good stuff!
cialis uk cialis australian price buying cialis on internet when can i take another cialis calis achat cialis en europe rx cialis para comprar order cialis from india warnings for cialis only best offers cialis use
یکشنبه 2 تیر 1398 01:26

This is nicely said! .
only best offers 100mg cialis buy cialis online cheapest buying cialis on internet viagra vs cialis vs levitra cialis vs viagra cialis generika in deutschland kaufen link for you cialis price prezzo di cialis in bulgaria canada discount drugs cialis cialis online
شنبه 1 تیر 1398 08:26

Incredible all kinds of good material.
we choice cialis uk buy original cialis cheap cialis generic cialis levitra cialis 5 mg i recommend cialis generico we recommend cialis best buy tadalafil 20mg how to buy cialis online usa cialis en mexico precio
سه شنبه 28 خرداد 1398 20:56

Cheers! Terrific information!
cialis generico postepay prix cialis once a da chinese cialis 50 mg cialis australian price cialis australian price cialis for daily use cialis super acti cialis online deutschland tadalafil generic cialis lowest price
جمعه 24 خرداد 1398 09:40

Many thanks. I appreciate it.
buy cialis sample pack cialis taglich cialis sale online usa cialis online calis cialis for sale buy online cialis 5mg generic cialis levitra cialis coupons precios cialis peru
پنجشنبه 23 خرداد 1398 19:12

Terrific material, Kudos!
cialis en 24 hora cialis vs viagra cialis para que sirve 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 5mg cialis generico online we recommend cheapest cialis bulk cialis cialis coupons cialis dosage amounts
دوشنبه 20 خرداد 1398 09:36

Info certainly used..
cialis without a doctor's prescription pastillas cialis y alcoho cialis 5mg billiger look here cialis order on line canadian discount cialis the best choice cialis woman cialis professional yohimbe how much does a cialis cost cialis daily new zealand weblink price cialis
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:49

Perfectly spoken of course. !
cialis pills price each dosagem ideal cialis viagra vs cialis vs levitra cialis 20 mg cost the best choice cialis woman cialis generico lilly cipla cialis online cialis with 2 days delivery cialis 5 mg funziona opinioni cialis generico
چهارشنبه 21 فروردین 1398 19:42

Amazing posts, Thank you.
canadian pharmacy cialis canadian pharmacy meds Canadian Pharmacy USA drugs for sale in canada canada pharmacies account most reliable canadian pharmacies canada drug pharmacy canadian medications by mail global pharmacy canada canadian discount pharmacies in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 13:29

You actually revealed that really well.
weblink price cialis buy cialis cialis generika wow cialis 20 cialis cost cialis online nederland cialis 100 mg 30 tablet canada discount drugs cialis chinese cialis 50 mg cialis 100mg suppliers
دوشنبه 12 آذر 1397 02:13

You actually revealed this really well.
the best site cialis tablets cialis kaufen wo cialis online nederland cialis with 2 days delivery cialis therapie cialis 30 day trial coupon comprar cialis 10 espa241a price cialis per pill enter site natural cialis when can i take another cialis
شنبه 10 آذر 1397 13:19

Seriously tons of very good tips.
how to purchase cialis on line cialis tadalafil tadalafil 20 mg generic cialis at walmart cialis generika in deutschland kaufen cialis generico lilly cialis 5 mg schweiz cialis australia org cialis canada on line cialis reviews
جمعه 9 آذر 1397 14:14

Wonderful data. Thanks.
where do you buy cialis cialis generico milano cialis kaufen bankberweisung cialis in sconto click here to buy cialis prix de cialis cialis generico postepay we recommend cialis best buy where do you buy cialis precios cialis peru
جمعه 9 آذر 1397 02:27

Whoa quite a lot of beneficial facts!
callus online prescriptions cialis cialis tadalafil buy brand cialis cheap enter site very cheap cialis fast cialis online cialis great britain can i take cialis and ecstasy cialis great britain canadian drugs generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:30

Incredible tons of helpful information!
cialis for daily use buy brand cialis cheap no prescription cialis cheap cialis with 2 days delivery cialis super kamagra cialis great britain side effects of cialis preis cialis 20mg schweiz canadian cialis best generic drugs cialis
پنجشنبه 19 مهر 1397 14:29

You have made the point.
cheap 20mg levitra levitra prices buy levitra 20 mg levitra without a doctor prescription buy levitra generic levitra 10 mg kopen buy levitra online buy levitra online levitra 20mg levitra online
سه شنبه 10 مهر 1397 08:17

You said that adequately!
cialis 20 mg canadian discount cialis trusted tabled cialis softabs generic cialis pill online click now buy cialis brand enter site natural cialis cialis uk cialis cost cialis pas cher paris wow look it cialis mexico
شنبه 7 مهر 1397 02:43

Thank you! I like it!
how does cialis work cialis pills price each tadalafil 10 mg estudios de cialis genricos comprar cialis 10 espa241a cialis for bph cialis daily purchasing cialis on the internet generic cialis tadalafil cialis rezeptfrei sterreich
چهارشنبه 28 شهریور 1397 20:14

This is nicely expressed. .
cialis kaufen generic for cialis we choice cialis pfizer india cialis generisches kanada only best offers cialis use viagra vs cialis vs levitra trusted tabled cialis softabs cialis et insomni only best offers cialis use venta de cialis canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 21:45

Useful information. Many thanks!
canadian pharmacies-24h are canadian online pharmacies safe online pharmacies in usa best canadian pharmacy online drug store canada online pharmacies for men canadian drugstore online canadian pharmacy canada medication list canada pharmacies online prescriptions
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:13

You actually stated it adequately.
viagra online uk sildenafil pharmacy buy viagra without prescription online where to buy generic viagra online is it legal to buy viagra online from canada age to buy viagra order viagra online usa where to buy real viagra viagra uk buy online viagra online usa
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:17

Valuable stuff. Cheers!
cialis preise schweiz legalidad de comprar cialis generic cialis at the pharmacy click now cialis from canada how does cialis work cialis price thailand cialis soft tabs for sale buying cialis overnight buy cialis online nz tadalafil 20 mg
یکشنبه 11 شهریور 1397 13:47

You made the point!
buying cialis in colombia we choice cialis pfizer india cialis generika in deutschland kaufen cialis online discount cialis cialis uk next day cialis dosage cialis dose 30mg cialis dose 30mg cialis canada
دوشنبه 22 مرداد 1397 14:36

You actually reported it well!
cialis free trial il cialis quanto costa cialis rckenschmerzen cilas il cialis quanto costa viagra cialis levitra wow cialis tadalafil 100mg cialis authentique suisse cialis patentablauf in deutschland where do you buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:11

You actually reported it superbly.
prescription doctor cialis achat cialis en suisse cialis tadalafil fast cialis online cialis vs viagra cialis 30 day trial coupon cialis patent expiration generic low dose cialis buy cialis cheap 10 mg discount cialis
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:26

You have made your point very clearly.!
buy viagra online using paypal where to order viagra ordering viagra viagra uk price where to buy viagra without prescription where i can buy viagra buy pfizer viagra online buy viagra online uk next day delivery buy viagra online order viagra online
جمعه 17 فروردین 1397 23:09

Thanks a lot. Ample info.

achat cialis en europe click now cialis from canada il cialis quanto costa cialis 5 mg funziona sublingual cialis online low dose cialis blood pressure generic cialis levitra cialis super kamagra only here cialis pills cialis 5 mg effetti collateral
جمعه 3 فروردین 1397 21:05

Terrific information. Many thanks.
cialis italia gratis cialis generico milano cialis bula usa cialis online cialis pills boards cialis alternative cialis for sale cialis et insomni usa cialis online enter site very cheap cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:39

Regards! Ample tips!

buy cialis uk no prescription cialis 5 mg para diabeticos generic cialis pro generic cialis pro only best offers 100mg cialis usa cialis online generic cialis in vietnam buy cialis sample pack tarif cialis france cialis with 2 days delivery
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:40
Thanks in favor of sharing such a nice idea, piece of writing
is pleasant, thats why i have read it entirely
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد کل پست ها :